Petr Kováčik (founder Blabu): Život je jako basket, musíš neustále driblovat a nesmíš zastavit

Do další epizody Heureka podcastu přijal pozvání Petr Kováčik. Petr je prvním hostem, kterého můžete v podcastu slyšet podruhé. Poprvé jsme si povídali na podzim minulého roku o jeho projektu Blabu. Petr je srdcem podnikatel, který před Blabu nabral zkušenosti jako spoluzakladatel a CEO Skrz.cz. Tedy projektu, který úspěšně exitoval. Dnes s ročním odstupem mluvíme o „smrti” Blabu, o kontextu a příčinách konce nadějného projektu, který mohl být Uberem ve světě výuky jazyků. 

„K výuce jazyka, a hlavně rozmluvení, nepotřebuješ jen učitele a stále tutéž osobu,” říká Petr v krátkém shrnutí Blabu. I přes silnou vizi skončil projekt jako „fuckup”. V této epizodě uslyšíte post mortem analýzu, ze které si můžete odnést tipy na to, jak přistupovat k investování, stop loss strategii a jak flexibilně a kreativně reagovat na tíživou, vlivem prostředí se zhoršující, situaci. 

Blabu vzniklo po exitování Skrz.cz a Petr projekt živil s vidinou většího investora, kterého chtěl nabrat kolem 8. až 9. měsíce. „Počítejte s brutálním zpožděním a hlídejte si sezóny,” dodává, “protože nikdy nevíte, kdy narazíte na černou labuť.” Termíny kolem Vánoc totiž v kalendářích investorů a ve světě startupů znamenají pozdní leden, letní prázdniny zas začátek října. Díky problémům s časy kolem Vánoc a vystřídáním investorů se Petr s Blabu dostal do situace, ve které neuzavřel vyjednanou investici na dva miliony dolarů. Připadla totiž na přelom března a dubna 2020 – tedy do doby, kdy celoevropsky došlo k uzávěrům, lockdownu a následně globálnímu stop stavu na nové investice: „Když řekli, že investici nedostanu, tak jsem věděl, co to znamená. Že nedostanu žádnou jinou do léta, což realisticky znamenalo konec září. A to bylo daleko za mým osobním stop loss.”

Petr o Blabu bojoval, jak jen bylo možné. Prodal vyvinutou technologii startupu Terap.io, protože je v podstatě jedno, jestli se člověk má spojit s učitelem angličtiny nebo s terapeutem. Terap.io, podobně jako Blabu, dostalo investici od Mitonu. Sice řádově nižší, ale dostatečnou na to, aby se hledala další řešení a nové možnosti. Se zázemím, které kolem projektu vzniklo, doško ke snaze projekt transformovat a nabízet technologicky plně vybavené učebny. „Dávalo to smysl na papíře, ale lidé chtěli ryby, ne se naučit rybařit,” popisuje Petr jak on a jeho tým narazili na problém, protože zákazníci nedokázali plně využívat nově upravenou službu a ztráty tudíž stále rostly. 

„Udělat rozhodnutí to zavřít je neuvěřitelně, nepopsatelně těžké,” říká Petr. Většina lidí vyhoří a pak podnik zavřou. On sám do Blabu z vlastní kapsy investoval přes 15 milionů a poznamenává, že je těžké vyčíslit plnou ztrátu. Dva roky totiž nepobíral výplatu. Navíc ve chvíli, kdy vás napadne přemýšlet o uzavření projektu, nesmíte to na sobě dát znát zaměstnancům – bojovat se musí do poslední chvíle. Současně však nesmíte dojít do situace, kdy se vaši zaměstnanci ze dne na den dozví, že nemají práci.

Morbidní paralela se dá nalézt i mezi úmrtím blízkého a smrtí projektu – pohřbem problém nekončí. I pět měsíců po ukončení projektu se mu Petr musí stále věnovat. V rozhovoru uslyšíte, jak vypadal rozhodovací proces, jaké reakce Petr dostal od okolí a jak se snažil předejít vyhoření: „I sportovci ví, že jinak se regeneruje po zápase, který jste vyhráli, nebo prohráli.” 

Co čeká Petra dál? Z podnikatele se člověk těžko stává zaměstnancem – je to pro něj vůbec alternativa, nebo vymýšlí nové projekty? Povídáme si o podobě mentoringu v Česku a proč za něj lidé nechtějí platit. Probereme nové technologie, možné aplikace blockchainu a De-Fi, mluvit budeme i o ESOPu (Employee Stock Option Plans).

„Život je jako basket, musíš neustále driblovat a nesmíš zastavit,” dodává Petr a zmiňuje, že by chtěl ovlivnit způsob, jakým se v Česku investuje do startupů. Klíčový je totiž čas. A to si lidé málo uvědomují. Uslyšíte také, jak těžké je budovat nový byznys a jestli je snazší dělat byznys podobný, ale o třídu lepší. 

Na závěr rozhovoru probereme kontroverzní problematiku očkování: „Je to téma, na kterém se pozná, jestli člověk umí, nebo neumí přemýšlet. A je třeba zdůraznit, že fake news a lež nejsou názor.” Pokud vás zajímá, jak zlepšit způsob uvažování, tak dostanete několik tipů, jak pracovat s rozložením a porovnáváním pravděpodobností. A jak se vyhnout hloupým rozhodnutím, protože: „Hloupost je vždy něčím vykoupená.“

Poslechněte si nový Heureka podcast, stojí za to! Dejte nám také vědět, jak vás podcast bavil a sledujte nás na sociálních sítích.

Celý díl, spolu s dalšími epizodami, si můžete pustit také na Spotify, v Apple či Google podcastech a na našem blogu.

Leave a Reply