Martin Kasa (Co-founder, Pilulka.cz, Kasa.cz) – S Pilulka.cz jsme záměrně vybírali prostředí, které bylo neinovativní

Do další epizody Heureka podcastu přijal pozvání Martin Kasa. Martin je známá figura české podnikatelské scény a spolu s bratrem Petrem (který byl před časem také hostem Heureka podcastu) spoluzakládal Kasa.cz. Teď je ale známý a spojený především s platformou Pilulka.cz, kterou spoluzakládal.

Na začátku podcastu probereme Martinovu historii a s ní spjatý projekt Kasa.cz. Ostatně Martin do něj Tomáše nabíral v roce 2009, na což Tomáš vzpomíná jako na start své kariéry. „Bylo to zajímavé po všech profesních stránkách,” dodává Martin k projektu, který spoluzakládal ve svých 19 letech. Uslyšíte i to, jak vznikl brand Kasa.cz a probereme ho i v souvislosti s strategickým exitem a spojením s Datartem. Tenhle příběh je však hlavně předehrou pro hlavní téma rozhovoru – aktuální projekt Pilulka.cz.

Pilulka vznikala jako lékárenská skupina, ale postupně začala ve zdravotnictví vyplňovat mnohem širší prostor. Šíři produktů a služeb Pilulky ostatně reprezentuje i nedávná kampaň „Nejen lékárna”. Během rozhovoru se dotkneme i telemedicíny a digitalizace, jelikož bratři Kasovi už na samotném začátku hledali odvětví s velkým potenciálem pro disrupci: „Chtěli jsme záměrně do prostředí, které je neinovativní.” A s Martinem proto reflektujeme, jak se jim s Pilulkou daří.

„Za osm let se to posunulo obrovským způsobem,” říká Martin. Na začátku Pilulky totiž všichni významní konkurenti fungovali jen v kamenných prodejnách a do online prostředí se začali dostávat až s prodlevou v řádu let. Lékárna původně zahrnovala výrobu léčiv, poradenství a jejich distribuci,  teď už je hlavně o poradenství a distribuci. A i to se postupně mění. “Je nesmysl, že nemocný člověk musí za krabičkou, a ne krabička za člověkem,” dodává k tomu Martin. Disrupce posledních osmi let byla obrovská a transformace odvětví je neúprosná. Ostatně Martinovými slovy: „Lékárníci jsou neuvěřitelně vzdělaní lidé a budeme jim muset brzy hledat novou společenskou roli.”

Disrupce je často spojena s digitalizací a my si povídáme o tzv. „digitalizaci falešné”. Jde totiž o víc než jen o e-shop, takže se hovor stočí k tomu, jak bude telemedicína pracovat s datovými toky a novými technologiemi. Dobrým příkladem je problém s databázemi a repozitáři zdravotnických dat – v Česku stále vládnou databáze z 90. let a Martin podotýká, že: „Vymýšlíme kolo a já chci letět na Mars!” Řeč je i o tom, proč by měl být člověk disponentem svých zdravotních dat, jak do tohoto procesu zapojit blockchain a proč jde o mnohem palčivější problém, než by se na první pohled mohlo zdát. 

V podcastu uslyšíte také o Pilulka Lab – projektu, který firma skrze StartupYard založila pro budování spolupráce se zajímavými projekty v oblasti telemedicíny, zdravotnictví a lékárenství ve střední Evropě. Probereme IPO Pilulky na pražské burze, načež Martin nastíní i to, pro jakou firmu je IPO dobrý nápad. A rovnou popíše, jak vypadají akcionáři Pilulka.cz.

Odtud už je to jen pomyslný krůček k probírání startupů a toho, jak se po exitování Kasa.cz stal investorem. V nové roli totiž zjistil, že nejde úplně o jeho šálek čaje. Šlo však o zajímavou, dynamickou dobu, kdy se začalo používat slovo “startup” a startupy samotné vznikaly neuvěřitelným tempem. Uslyšíte nejen kolik Martin investoval a vydělal, ale dozvíte se i to, jak se od roku 2009 změnilo prostředí e-commerce a jak se Martinovi podařilo stát u zrodu nejstaršího startupového akcelerátoru v Česku a střední Evropě.

Tak si nový Heureka podcast nenechte ujít, nezapomeňte ho ohodnotit ve svých podcastových aplikacích a dejte nám na sociálních sítích zpětnou vazbu.

Celý díl, spolu s dalšími epizodami, si můžete pustit také na Spotify, v Apple či Google podcastech a na našem blogu.

Leave a Reply