Matthew Vaclav Duras (CEO, Johnny Servis) – Jak založil byznys s mobilními toaletami, aby si splnil farmářský sen (EN)

„Když porovnám Česko s Kanadou, standardy v Kanadě jsou pod úrovní těch v ČR”, říká Matthew a.k.a. Matěj a.k.a Vaclav Duras. Jeho jméno jen napovídá, že prvním hostem Tomášova podcastu roku 2021 je Kanaďan s českými kořeny. Matthew se svou firmou Johnny Servis poskytuje mobilní toalety a potřebné  zařízení pro sportovní, kulturní a další akce. Působí ve 4 zemích Evropy – v Česku, na Slovensku, v Rakousku a v Maďarsku. Důvod pro rozjezd podnikání se záchodky” vás ale dost možná překvapí.

Všechno to začalo v roce 1951, kdy Mattheovo otec emigroval do USA a později založil rodinu v Kanadě. Jak si nejspíš osud přál, v roce 1991 zavedly Matthewa cesty zpátky do Česka, kde postupně získal v restitucích pozemky jeho předků.

Celý díl, spolu s dalšími epizodami, si můžete pustit také v Apple či Google podcastech a na našem blogu.

Pozemky a majetek byly ale ve špatném stavu a Matthew si uvědomil, že bude zapotřebí ještě hodně práce a sranda to nebude levná. Musel najít způsob, jak si vydělat peníze pro farmaření. „Nápad pro Johnny Servis vznikl v roce 1996. V Kanadě už takový byznys existoval, měli jsme dobré kontakty a já viděl, že něco takového tu chybí. Také jsem měl nějaké zaměstnance a došlo mi, že dává docela smysl zkombinovat jejich práci na farmě a výpomoc s toaletami. Velké štěstí ale bylo, že jsem měl kontakty na největší výrobny na světě – ve státech a v Kanadě.”

Zajímá vás, proč Johnny? „Odpověď je taková, že “Johnny on the spot” se běžně říká ve státech i v Kanadě. Když někdo řekne “I’m going to the Johnny” (Jdu k Johnnymu), znamená to, že jde na záchod, a tak jsem se rozhodl tomu říkat Johnny Servis”, vypráví Matthew.

Nechcem být jen kluci od záchodků, což my jsme, ale plus děláme mnoho dalších věcí navíc”, říká Matthew. Johnny Servis poskytuje vše potřebné pro venkovní akce, od party stanů, přes ohřívače a mobilní oplocení až po sprchy, toalety, kontejnery a další. 

Když porovnám Česko s Kanadou, standardy v Kanadě jsou pod úrovní těch v ČR. Je tu zájem o umyvadla, dávkovače s mýdlem, topení, sprchy, desinfekce… V průběhu covidu se dokázalo, že náš byznys je pro lidi víc a víc důležitý”, popisuje Matthew. Když začal Covid, měli jsme naplánovány velké události”, říká. Bohužel 40 % aktivit se neuskutečnilo. Každý převzal svou zodpovědnost. Museli jsme snížit náklady a pár lidí nechat jít.”

Úspěšná firma se ale pozná tak, že i v těžkých časech dokáže najít příležitost k růstu. Za normálních okolností by se Johnny Servis v létě přepínal do módu sportovních a kulturních událostí, ale věci nabraly jiný spád. Ok, musíme se soustředit na montáže”, řekl si Matthew a jeho tým a díky aktivitě, která je běžně spíše okrajovou, vzrostly firmě prodeje o 15-20 %. Navíc, díky covidu, začali dodávat na různá místa desinfekce, umyvadla a další desinfekční vybavení. 

Přesto, že Matthew založil Johnny Servis, aby sehnal potřebné finance pro farmaření, téměř 85 % svého pracovního času věnuje právě Johnny Servisu. „Miluju ten byznys, je to vzrušující. Fascinuje mě to spektrum lidí, které jsem za ty roky potkal. Od lidí z montáží, přes pořadatele, rockové hvězdy a armádu. Ale samozřejmě taky miluju farmaření”, vypráví Matthew.

A tak se dostáváme k farmaření, srdcové záležitosti a důležité součásti Matthewova rodiny. Ta vlastní Velkostatek Tetín a věnují se chovu skotu plemene Aberdeen Black Angus. Nejlepší hovězí na světě”, směje se Matthew a popisuje etické aspekty chovu, podle kterých se řídí. Nejen, že skot krmí plodinami vlastní produkce a nepoužívají žádnou chemii, ale co je důležité – řídí se pravidly Welfare. V překladu se jedná o pohodu zvířat, o to, v jakých podmínkách žijí a jaká je kvalita jejich života. 

Máme farmářský obchůdek a doručujeme i do Prahy a okolí nebo si vše můžete objednat přes e-shop. Jednou částí je prodej steaků, ale nabízíme také vlastní klobásy, párky, uzené maso, zvěřinu a další”, říká Matthew.

Pokud se vám na konci textu sběhly sliny, navštivte velkostatektetin.cz anebo si pusťte celý podcast od začátku a zaposlouchejte se do zajímavého vyprávění nejen o Johnny Servisu, ale i do šťavnatého příběhu farmářského snu „českého kluka” z Kanady.

Celý díl, spolu s dalšími epizodami, si můžete pustit také v Apple či Google podcastech a na našem blogu.

Leave a Reply