Celý život nedělám nic jiného, než propojuji medicínu s technologiemi, říká náš první listopadový host MUDr. Tomáš Šebek (chirurg a zakladatel uLékaře.cz a Virtuální čekárny)

„Nechte mě ležet, já si v klidu spočítám všechna žebra” směje se Tomáš a popisuje nehodu, která mu doteď připomíná, jaké je to být v roli pacienta. Tomáš Šebek je nejenom chirurg, lékař, dobrovolník na misích Lékařů bez hranic, ale také influencer a podnikatel, který stojí za projektem uLékaře.cz. Ten postupně přispívá k revoluci zdravotnictví a dává možnost lidem kontrolovat své zdraví tak, aby ideálně vůbec neonemocněli.

Rozhovor se nám podařilo natočit mezi dvěma lékařskými zákroky, které měl Tomáš v daný den provést, a tak se zdálo správné, že právě u medicíny rozhovor odstartujeme. 

Našemu Heureka Tomášovi se do toho sice moc nechtělo, ale hned na začátku nadhodil Tomášovi téma Covid. Kdo jiný by se totiž v našich podcastech mohl podělit o svůj názor na tohle téma, než právě on. „Já jsem zastáncem toho, že za každé situace by si člověk měl ponechat chladnou hlavu a mít pozitivní, proaktivní přístup”, říká Tomáš. 

Slovo přišlo i na Covid v zahraničních oblastech, kde je často problémem č. 1 úplně jiné téma. „V Bělorusku se Koronavirus zakázal, tam jako neexistuje”, směje se Tomáš. V destinacích, kde se pohybují Lékaři bez hranic to ale stejné není. „Určitě Covid řešíme a je to velký problém, například utečeneckých táborů. Na druhou stranu je pravda, že svět se nezastavil s Koronavirem. V mnoha místech stojí s mnohem vážnějšími hrozbami, jako jsou války, živelný katastrofy nebo jiný epidemie. Jenom se to celý zhoršuje z důvodu nepřístupu k humanitární péči”, vysvětluje Tomáš.

Opusťme téma, kterého máme určitě za poslední měsíce už všichni dost a pojďme k Tomášovi samotnému. Jak sám říká: „Celý život nedělám nic jiného, než že propojuji medicínu s technologiemi”. Jeho tvrzení platí jak v oblasti jeho podnikání tak v aktivitě na sociálních sítích, kde se z Tomáše stal influencer v oblasti prevence a udržování pevného zdraví. 

Tomáš je ale především lékař a ještě lepším lékařem se stal ve chvílích po vážné nehodě na kole. „Na místě jsem se zastavil o ocelovej sloupek. Nešlo to na hlavu, ale rozpůlil jsem si hrudník, natrhl plíci, kousek jater, utrhl lopatku…”, vyjmenovává Tomáš zranění a popisuje momenty těsně po nehodě, z pohledu chirurga. „Nechte mě ležet, já si v klidu spočítám všechna žebra”, směje se Tomáš. Od té doby si častěji připomínal, jaké to je, být v roli pacienta. „Jako doktorovi mi to hrozně dalo”, přiznává Tomáš.

Storky z lékařského i osobního života má Tomáš nepochybně zajímavé, proto nesmíme vynechat i jeho příběh podnikatelský. Tomášovo vymazlené “dítě” je projekt uLékaře.cz. Myšlenka vznikla už v jeho studentských letech. Jak sám Tomáš popisuje: „Potkal se doktor s inženýrem, v roce 2004 jsme tomu dali právní formu a vznikl vzdělávací projekt, který dnes navštěvují desetitisíce doktorů, kde se celoživotně vzdělávají.” Vedle toho se chtěl Tomáš věnovat i pacientům a kromě webu proLékaře.cz vznikla i služba uLékaře.cz, která slouží jako lékařská poradna a objednání k lékaři, jinak řečeno Telemedicína a Virtuální čekárna.

Důležitost telemedicíny stále roste a nikdy to nebylo více zřejmé, než při momentální koronavirové situaci. Tomášovo cíle jsou ale mnohem vyšší: „My chceme pomocí telemedicíny přinášet každému možnost řídit si vlastní zdraví, ideálně tak, aby člověk nikdy neonemocněl”.

Jak služba uLékaře.cz funguje, proč je Tomášovo podnikání úspěšnější v B2C než v B2B a proč jsou firmy jako ČEZ nebo ŠKODA AUTO se službou na jedné společenské misi, se dozvíte při poslechu podcastu až do konce. 

Leave a Reply