Jak může malá administrativní chyba zachránit firmu za miliardy, odhaluje náš nejnovější host Jakub Nešetřil (zakladatel Apiary)

„Punk, stres a člověk cejtil, že ten pokr hraje s čím dál tím většíma kartama”, vypráví strůjce možná největšího startupového úspěchu v ČR, Jakub Nešetřil. Svou firmu Apiary založil v roce 2007 a o pár let později ji prodal, za jednotky miliard korun, americkému gigantovi Oracle. V Oracle následně zastával post viceprezidenta produktového vývoje a dnes stojí za Česko.Digital, které si klade za cíl propojovat IT a státní i nestátní organizace, a tak pomáhat digitalizovat Česko.

„Jeden z hlavních důvodů, proč jsem odešel ze školy, byl ten, že jsem si založil firmu v osmnácti a to mě hrozně bavilo. Večer jsem se cítil skvěle, ale pak jsem přišel ráno na Matfyz nevyspalej a byl jsem totálně mimo,” popisuje Jakub začátky svého podnikání. Svou první firmu musel i přes její úspěšné fungování po čase opustit, aby dokončil svůj projekt č.1 – vysokou školu.

Jakub si chtěl na dlouhou dobu od informatiky odpočinout a po ukončení studia ho kamarádi přesvědčili, aby s nimi odjel na Nový Zéland. „Asi měsíc před tím, než jsme měli odlítat, zjistili, že na tu letenku nemaj peníze, takže jsem odjel sám.” Prozrazuje s úsměvem na tváři Jakub. No jo, říká se: „Člověk míní, život mění”, a jak si Kuba představoval, že začne obracet hamburgery nebo šoupat krabice v přístavu, cesty ho při hledání práce na Zélandu zavedly do programátorské firmy, kde se nakonec znovu usadil za počítač jako programátor. 

Dalo by se říct, že výprava na Zéland byla pro Kubu osudová. Odvezl si odtamtud nejen zkušenost vybudování lokálního ekvivalentu portálu Jobs.cz, ale také svou manželku, se kterou se přestěhoval zpátky do Prahy.

„Přijeli jsme do Evropy a já si říkám, že bych asi měl pracovat”, popisuje Jakub svou cestu k získání pozice ve Skype. Když už byl jen krůček od finálního pohovoru na centrále v Estonsku, blikla mu na LinkedInu notifikace od Romana Staňka a jedno rychlé kafe otevřelo Kubovi dveře k práci pro Gooddata. Nastoupil téměř ihned a věděl, že se mu právě změnil život.

Pracovní působení v Gooddata inspirovalo Jakuba k založení Apiary, díky které se nejvíce proslavil. Každý rozjezd kvalitní firmy se drží za ruku s kvalitními fuck-upy. O těch se Jakub rozpovídal také. „O firmu jsem málem přišel asi 3 krát, v posledních 6 měsících, než se to finálně prodalo”, vypráví Jakub. Ve finále Apiary zachránila malá administrativní chyba, které se dopustili. 

Kdyby byla tahle stránka nekonečná, rozepsali bychom se k Apiary víc. Co je ale super, že si celé povídání můžete pustit do uší. V podcastu se dozvíte vše, co se do našich řádků nevešlo. Uslyšíte, jak vypadá prodej firmy, vyjednávání v zákulisí nebo jak se povedlo Apiary prodat za trojnásobek původně navrhované ceny. Dozvíte se i jak se Česko.Digital snaží pomáhat propojovat svět IT a veřejné správy nebo jaký měl stále rostoucí objem práce dopad na Jakubovo zdraví.

Jak říká Kuba: „Od rozdělané práce se neutíká.” Tak dokončete, co jste začali a pusťte si celý díl Heureka podcastu třeba při dobré snídani nebo v posteli před spaním. Tak klikejte, lajkujte, komentujte a sdílejte!

Leave a Reply