Podle mě máme nejlepší job na světě, prozradil v dalším díle Heureka podcastu David Chmelař, CEO startupu iPrice

Původní záměr byl 2 roky, nakonec ale v jihovýchodní Asii zůstal. „Můžou být různé důvody, proč se vrátit do Evropy, ale z hlediska pracovního není lepší job”, říká David Chmelař, který se před 6 lety rozhodnul vše sbalit do pár kufrů a s manželkou po boku odjel do Asie splnit si svůj podnikatelský sen.

David je srdcem i duší celoživotní dobrodruh. Rád objevuje kulturu, místa, lidi, ale hlavně podnikatelské možnosti. Teď vede svůj vlastní byznys v jihovýchodní Asii a jeho internetový srovnávač iPrice pokrývá většinu jihovýchodní Asie, konkrétně má pobočky v Malajsii, Indonesii, Singapuru, Hong Kongu, Thajsku, na Filipínách a ve Vietnamu.

Nový díl série podcastů Tomáše Bravermana, CEO Heureka Group, si můžete poslechnout už teď zde nebo se začtěte níže.

Všechno to vzniklo, když si David jednou pomyslel: „Chtěl bych se stát podnikatelem.” A ideálně tam, kde je to ještě hodně neprobádané. „Z consultingu jsem odešel, protože jsem byl moc unavenej a z banky jsem odešel, protože jsem byl příliš odpočinutej”, říká David. Vzal si tedy bundu z věšáku a zabouchnul za sebou dveře. Vylučovací metodou si vybral jihovýchodní Asii a usoudil, že přesně to je místo, kde mu pšenka nejspíš pokvete. A to pěkně. 

Za 5 let vybudoval firmu s týmem 130 lidí, v regionu s obrovským potenciálem pro e-commerce. „Amazon tam ještě v podstatě nevstoupil, on to tam tak oťukává”, říká David. Jeho společnost iPrice se může pochlubit obrovskou návštěvností, okolo 30 milionů návštěv měsíčně. To je ale v oblasti se 650 miliony obyvatel, kde polovina lidí nemá přístup k internetu a 70 % lidí nemá ani bankovní účet, stále málo. Je to ale perfektně připravená půda pro budoucnost. „Polovina populace ještě není v produktivním věku. Takže region jednoznačně čeká ještě obrovskej boom a bude, podle mýho názoru, jeden z nejprospektivnějších na celým světě”, připouští David.

Region je pořád ještě technologicky pozadu, ale David přiznává: „Tím že je na začátku a začíná o 25 let později než v Čechách, tak dokáže ale hodně věcí přeskakovat.” Podle Davida například Češi přeskočili možnost placení šekem a přešli rovnou k debetním kartám. „Podobnou věc vidím v té Asii, tam lidi přeskočí karty. E-wallet se stává první přirozenou bezhotovostní možností, jak platit.”

Není to jen placení, co je v jihovýchodní Asii od českého trhu odlišné. Možná byste se divili, ale jednou z hlavních věcí, která je tam tak „trochu jinak”, je funkce internetového prohlížeče. „Oni tam tu ikonku mají, ale pro ně ten prohlížeč je jako jedna z aplikací”, říká David a dál zmiňuje, že: „Tam vše existuje ve formě služby v rámci super-aplikace. V Asii kdo nemá super-aplikaci, jakoby nebyl. My nemůžeme sbírat zákazníky jenom z Googlu, protože Google dominuje tomu prohlížeči, ale ten prohlížeč nedominuje tomu mobilu.”

David kromě pracovních témat poodhalil i něco ze svého soukromého života. Například se v podcastu rozpovídal o tom, jak rozdílně vnímal stěhování do Asie on a jeho přítelkyně, dnes manželka. Jak říká sám: „Definice domova je jednoduše přesunutelná.” Ale uvědomuje si, že ne každý to má stejně. „Nadchnul jsme svoji manželku, ale pochopil jsem, že pro ni je ten přesun mnohem náročnější”, uznává David.

V závěru rozhovoru se také svěřil, jaké jsou jeho plány s penězi, které jednou získá za prodej iPrice, na který, jak sám přiznává, nijak nespěchá. 

A to by nebyl Tomáš, kdyby na samém konci nepadla otázka na koronavirus, která se v regionu jihovýchodní Asie přímo sama nabízí. „Ten region měl dvě výhody. Organizovanějším ekonomikám se to povedlo. Jednak měli zkušenost se SARSem, druhou výhodou bylo, že ty země nejsou tak rozvinutý demokracie, takže ta vláda se s tím nepárala”, líčí DavidAsi můžeme být všichni rádi za opatření, která v ČR panovala, protože jsou země, jako například Malajsie, kde mají mnohem tvrdší postupy. „Tam denně tisíc lidí bylo zavřených za porušení proti-koroních opatření”, zmiňuje David.


Jestli jste dočetli až dokonce, nejspíš vás rozhovor zaujal a to je skvělá zpráva. Vše výše popsané i mnohem víc, například to, jak probíhaly čerstvé začátky firmy, jaké překážky a nástrahy musel David překonat nebo kdo byl ten strážný anděl, který mu pomohl vše zafinancovat, se dozvíte v rozhovoru. Tak si věnujte hodinku pro sebe a zaposlouchejte se do nejnovějšího dílu našeho Heureka podcastu.

Leave a Reply