Když je potřeba, jsme i schopni uklidit lidi do bezpečí, říká v novém dílu Heureka podcastu Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni

Tomáš není v největší české humanitární organizaci žádným nováčkem. Naopak. Nejen, že je posledních 20 let její součástí, ale z toho 14 let šéfuje fundraisingu. Člověka v tísni už zná snad každý a není se čemu divit. Počtem zaměstnanců, blížícímu se 2 000, a obratem přes 2 miliardy, se totiž dá přirovnat k běžné velké firmě. Navíc působí ve 20 zemích světa a její financování není jen tak.

„V některých zemích se snažíme o to, aby lidé, kteří bojují za lidská práva, nebyli zavíráni do vězení. Když už jsou zavřený, tak se třeba postaráme o jejich rodinu“, popisuje v našem novém podcastu Tomáš Vyhnálek, který již 20 let působí v Člověku v tísni. „To, co my děláme, je podmíněné tím, že máme důvěru našich donorů, ať už jsou to čeští dárci, vlády po světě nebo agentura OSN. Těm samozřejmě musíme vykázat každou korunu nebo euro, takže nechtěj vidět naše účetnictví“, s úsměvem dodává Tomáš.

Dále se dozvíte, že aktivita Člověka v tísni v zahraničí se často pohybuje na tenkém ledě. Občas jde i silně proti tamnímu režimu a nekompromisním vládám v čele s těmi nejtvrdšími diktátory. Kromě toho ale Tomáš Vyhnálek také popisuje své nejsilnější zážitky z válečných oblastí a ke kterým lidem směřuje pomoc organizace.

„Pro mě byla obří lekce, když jsem v září 1996 odjel do svý první války v Jugoslávii, kde jsem si s hrůzou uvědomil, s jakou lehkostí se stane z běžnýho chlapíka, kterej má pekárnu nebo autoopravnu, uprchlík. Přijdou ozbrojený ožralý chlapi, vypálej vesnici, seberou ti, co máš a když to jde dobře, tak ti neznásilní dcery. A ty utíkáš… A takovým lidem my pomáháme“, vážným hlasem pokračuje Tomáš.

To, že války a spory mají na svědomí vlády a nacionalističtí vůdci, je bohužel krutá realita, která má za následek zničené životy běžných obyvatel. A právě těmto lidem pomáhá Člověk v tísni vše přežít a postavit se na vlastní nohy. Staví se nové školy pro děti, protože ty staré jsou rozbombardované, pomáhá se farmářům zasít, rozjíždí se s místními podnikání a zajišťuje se základní zdravotní péče. Všechno probíhá tak, aby se v po jejich odjezdu, v ideálním případě, uměli lidé o sebe postarat sami.

Válečné oblasti nejsou jediným tématem, kde je Člověk v tísni aktivní. Tomáš popisuje další spoustu rozvojových programů, například v oblastech postižených suchem nebo přírodními katastrofami. A pak se organizace také soustředí na místa, kde je největší katastrofou místní diktátor nebo politický režim. „Poskytujeme přímou pomoc těm lidem, kteří stojí proti diktátorům a v úplně extrémních případech jsme schopni ty lidi uklidit do bezpečí“, popisuje Tomáš.

Svěřil se také, jak lidé z takových prostředí reagují na běžné maličkosti, které jsou pro nás v Česku běžnou realitou a my si ji často ani neuvědomujeme. „Zažil jsem případ obhájkyně lidských práv, která přijela do Prahy a měla sen jenom se projít po ulici bez toho, aby na ní viseli tajný policajti, aby se bála o život, aby jí odposlouchávali telefon. A pak se prostě projela na kole“, vypráví Tomáš.

V Heureka podcastu jsme s Tomem také otevřeli další aktuální témata, jako je například problematika fake news a jaký dopad můžou mít na budoucí dění v postižených oblastech. Dozvíte se, že mediální desinformace mají mnohem hlubší následky, než jen šíření polopravd mezi lidmi. Ony takové fake news totiž můžou zapříčinit i vypálení celé vesnice. A to se taky stalo.

Dotkli jsme se i nejpropíranějšího a nejmedializovanějšího tématu „Koronavirus“.  Tomáš v podcastu přiblížil, jak vnímají koronavirus lidé v částech světa, o kterých se v souvislosti s tímto nepíše téměř vůbec, třeba Sýrie.„Nám padaj bomby na hlavu, naše děti potřebují chodit do školy a nechodí, bydlíme ve stanu, moc nemáme co jíst. Koronavirus je pro nás problém asi tak číslo 20“, popisuje Tomáš.

No a abychom ukončili rozhovor v pozitivním duchu, Tom dodává jedno silné poselství na závěr: „Štěstí nezávisí na tom, v jakých podmínkách se nacházíš, ale jak vnitřně si to nastavíš.“ A na tom něco bude.

Tomáš Braverman (CEO Heureka Group) a Tomáš Vyhnálek (Director of Fundraising – Člověk v tísni)

Nepropásněte ani jeden z velmi inspirativních a originálních rozhovorů a odebírejte náš podcast na SpotifyApple či Google podcastech. A pokud si chcete vše poslechnout přímo na webu, můžete rovnou tady.

Leave a Reply