Záložka EET v administraci e-shopu

V našem předchozím článku na blogu jsme nastínili to, jak bude EET pro platby kartou online řešeno v rámci Heureka Košíku. Máme pro vás další informace – záložka pro EET už bude během pár dní aktivní a také víme, jak bude vypadat rozpad DPH. Do Obchodních podmínek Košíku jsme přidali také odstavec o EET.

Záložka EET bude v administraci brzy aktivní

Všem e-shopům, zapojeným do Heureka Košíku, se během pár dní objeví v administraci Heureky záložka EET. Do 1. března nejpozději je potřeba v této záložce zaškrtnout, zda e-shopy pověří v případě plateb kartou v Heureka Košíku evidencí Heureku (ANO); anebo mají na svém webu implementovanou platební bránu a evidenci tržeb realizovaných v jejich e-shopu provádí samy (NE).

Pro připomenutí – evidence tržeb do EET Heurekou se týká jen plateb kartou online při nákupu přes Heureka Košík. E-shopy, které mají na svém webu implementovanou platební bránu, musí evidenci tržeb realizovaných v jejich e-shopu napřímo provádět samy. Protože podíl platby kartou online meziročně vzrostl na dvojnásobek a očekáváme tento nárůst i v budoucnu, možnost vypnutí plateb kartou pro jednotlivé e-shopy nechystáme. Více informací najdete v našem předchozím článku.

Řešíte evidenci za všechny platby sami, a zaškrtli jste ne? Pak je všechno v pořádku a nic dalšího už vás v souvislosti s EET nečeká.

Evidenci plateb kartou za vás bude řešit Heureka? Po pověření evidence Heurekou (možnost ANO) obdržíte do emailu pdf. soubor s pověřením, které musíte podepsat a odeslat (poštou nebo skenem) zpátky do Heureky. Po přijetí a kontrole dokumentu z naší strany vám zašleme e-mail o jeho schválení a aktivaci EET. Vaše certifikáty nebudeme potřebovat, evidence bude probíhat přes certifikát Heureky.

Nesmíme zapomenout na DPH

Pokud evidencí pověříte Heureku, bude nezbytné uvést ještě jednu klíčovou informaci, která se týká výše DPH. Do evidence budeme posílat informaci o rozpadu DPH tak, jak požaduje zákon. Existují však tři možnosti, které mohou v souvislosti s DPH nastat a jednu z nich bude potřeba zvolit:

>Ve vašem sortimentu je pouze zboží se základní sazbou DPH 21 %.

Jednoduše v záložce zaškrtnete tuto variantu a Heureka bude automaticky přenášet tuto informaci do EET.

>Nejste plátci DPH.

Jednoduše zaškrtnete v záložce tuto variantu, a my automaticky přenášíme do EET nulovou procentní sazbu.

>Prodáváte sortiment s různými sazbami DPH.

V tom případě bude nutné aktualizovat váš XML feed a vyplnit tag <VAT>. Na základě informace předávané tagem <VAT> budeme do EET posílat informaci o výši DPH.  V těchto případech nebudou produkty bez vyplněného tagu <VAT> v Košíku zobrazeny. Jak se tag <VAT> nastavuje a jaké přenáší informace? Více naleznete v naší nápovědě.  

Musíme upravit znění obchodních podmínek Košíku

V souvislosti s EET do Obchodních podmínek Heureka Košíku přidáváme odstavec o EET a možnosti výběru pověření evidence do EET Heurekou. Nové znění OP se bude týkat jen e-shopů, které nás pověří evidencí a vstoupí v platnost 1. března 2017. Nové Obchodní podmínky Košíku si můžete přečíst zde.

 

22 thoughts on “Záložka EET v administraci e-shopu”

    1. Dobrý den, Michale,

      evidenci tržeb pro české e-shopy v SK Košíku řešíme. Finální dokončení bude jakmile Ministerstvo financí vydá v souladu s §36 zákona seznam zemí, jejichž úpravu evidence tržeb považuje za srovnatelnou jako v ČR.

      Pokud Ministerstvo financí sezná, že slovenská úprava je dostatečná, nebude třeba, aby české e-shopy své tržby ze slovenského trhu evidovaly v ČR.

      Hezký den,
      Adéla

      1. Dobrý den,

        pro české obchody je ve slovenské administraci e-shopu záložka EET už také aktivní. Bohužel Ministerstvo financí zatím nevydalo seznam „bezpečných“ zemí, a proto bude potřeba zatím tržby ze Slovenska evidovat do českého systému.

        Hezký den,
        Adéla

  1. Dobrý den, velmi by mě zajímalo, jak budete „rozkládat DPH“ z objednávky tak, aby to sedělo přesně s výší DPH, která bude uvedena na vytavené faktuře obchodníkem. Každý fakturační systém totiž dopočítává DPH trochu jiným způsobem (my např. využíváme § 37/2 zákona o DPH), některý navíc zaokrouhluje DPH u položek průběžně, některý nejdříve sčítá přené DPH za jednotlivé položky a pak je zaokrouhlí, některý nezaokrouhluje vůbec atd. (viz § 37). Pak se tedy bude běžně stávat, že vy dopočítáte a zaevidujete výši DPH vaším způsobem a a obchodník pak vystaví fakturu a odvede DPH ve výši dle svého fakturačního systému a bude se to lišit o jednotky až desítky korun… Jak toto bude vyřešeno? Díky.

    1. Dobrý den, Radku,

      prostřednictvím XML feedu nám e-shop posílá tag VAT ke každému produktu zvlášť. Znamená to tedy, že výpočet hodnoty daně bude počítán z ceny produktu včetně DPH (tag PRICE_VAT) a výše daně (tag VAT).

      Pokud se bude, z důvodu rozdílného způsobu výpočtu daně, lišit částka na faktuře a částka zaslaná do EET, neměl by to být z pohledu EET problém, protože zákon toto umožňuje.

      Hezký den,
      Adéla

      1. Dobrý den,
        skutečně se dle zákona o EET může lišit nahlášená částka do EET a částka na faktuře? Resp. výše DPH na faktuře a v EET (pokud to bude vlivem zaokrouhlování)? Můžete prosím uvést nějaký zdroj, ze kterého čerpáte? Já nic takového nenašel. Díky.

      2. Dobrý den, Radku,

        pro upřesnění této informace jsme vznesli na MF dotaz – dáme vědět, až budeme mít odpověď.

        Vycházeli jsme z toho, co zaznělo i na semináři se zástupci MF, že EET není evidence DPH. Nicméně dle zákona o DPH si za správný výpočet daně na daňovém dokladu mimo EET ručí sami prodejci.

        Díky za pochopení a hezký den,
        Adéla

  2. Zdravím bude potřeba na fakturu uvádět ty speciální kody? Bude nám je heureka nějak přes API posílat nebo bude muset zákazník přiložit vámi vystavenou učtenku k naší faktuře?

    Děkuji

    1. Dobrý den, Milane,

      e-shopy na faktuře kódy uvádět nemusí. Evidencí je pověřena Heureka, proto účtenku s kódy zákazníkovi zasíláme my.

      Hezký den,
      Adéla

      1. Dobrý den,
        v jaké podobě bude zaslána zákazníkovi účtenka EET a v jaké podobě? Bude např. kopie součástí informačního mailu o uskutečněné platbě, který posíláte obchodníkům?
        Hezký den,
        Katka

      2. Dobrý den, Katko,

        zákazníkovi bude účtenka o EET doručena do emailové schránky společně se shrnutím objednávky od Heureky.

        Hezký den,
        Adéla

      3. Dobrý den,
        moc děkuj iza rychlou reakci. Dostaneme i my její kopii?

      4. Ještě jednou dobrý den, Katko,

        účtenku obdrží zákazník, kopie nikam zasílána nebude.

        Hezký den,
        Adéla

  3. Zdravim, jak to bude u Heureka Kosiku bez napojeni API s DPH? Mame ruzne sazby 15 i 21 procent. Budete si tuto informaci brat z XML feedu, aby jste pak mohli vypocitavat cenu bez DPH?

    1. Dobrý den, Josefe,

      ano, tuto informaci budeme brát prostřednictvím XML feedu. E-shopy, které prodávají zboží s různými hodnotami DPH, budou mít povinnost vyplnit tag VAT ke každému produktu zvlášť. Výpočet hodnoty daně bude počítán z ceny produktu včetně DPH (tag PRICE_VAT) a výše daně (tag VAT).

      Toto platí pro e-shopy s API i bez API napojení.

      Hezký den,
      Adéla

  4. Zdravím. Již jsme upravili feed a zasíláme ke každému zboží příslušnou sazbu DPH. Jak se ale bude počítat DPH za poštovné – dopravné ? U nás účtujeme dopravu v 21%, ale třeba prodejci knih účtují dopravné ve snížené sazbě. Děkuji za vyjádření

    1. Dobrý den, Vladimíre,

      poštovné je vedlejší náklad k pořízení zboží a měl by mít stejnou sazbu jako zboží. V praxi by to tedy mělo být tak, že se zbožím s 21% sazbou bude účtováno poštovné také se sazbou 21 % DPH, a se zbožím s 15% DPH sazbou bude poštovné účtováno se sazbou 15 % DPH.

      Hezký den,
      Adéla

  5. Dobrý den, kdy plánujete aktivovat záložku EET v administraci. Do konce měsíce zbývá 7 dní, tak aby se vše stihlo. Díky

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s