Případ Zbožomat.cz a podvodné nabídky na Stovkomat.cz

V těchto dnech vrcholí soudní řízení ohledně e-shopů Zbožomat a Dárkyla.cz. V newsletterech propagujících tyto obchody se před časem objevila napodobenina loga Ověřeno zákazníky s vysokým hodnocením. E-shop však není do programu Ověřeno zákazníky zapojen a ani jeho hodnocení na Heurece zdaleka nedosahuje tak vysoké úrovně. Heureka se proti neoprávněnému užívání jejího loga Ověřeno zákazníky vymezila a celou věc nechala prošetřit v soudním řízení. Výsledky řízení by měly být známy v průběhu měsíce února. Soud hned na počátku vydal předběžné opatření, kterým provozovateli uvedených e-shopů zakázal napodobeninu loga používat.

Na serveru Zbožomat.cz se před časem objevil widget nazvaný „Doporučeno zákazníky“. Na první pohled může být velmi snadno zaměnitelný s widgetem Ověřeno zákazníky, tedy s hodnocením, které vydává na základě reálných uživatelských recenzí Heureka.cz a který jsou oprávněni používat pouze obchodníci zařazení do programu Ověřeno zákazníky.

Zbozomat_.pngObr.1 – Widget Doporučeno zákazníky; e-shop Zbožomat.cz
OZ_naseObr. 2 – Originální widget Ověřeno zákazníky od Heureky; e-shop Exasoft
         Obr. 3,4 – Srovnání widgetů – Doporučeno zákazníky (Zbožomat) a Ověřeno Zákazníky od Heureky (Exasoft)

OZ_nase_bliz

Na Heurece však obchod Zbožomat.cz dosahuje od zákazníků velmi nízkého hodnocení.

Huereka_zbozomatObr. 5 – Hodnocení obchodu Zbožomat na Heurece

Program Ověřeno zákazníky, to je přes 18 miliónů recenzí udělených recenzí a hodnocení kvality a spokojenosti s e-shopy, a také certifikáty kvality zlaté a modré Ověřeno zákazníky. Na základě obrany proti zneužívání našich log jsme podali celou věc k soudnímu řízení. Cílem toho sporu je obrana proti zneužívání naší ochranné známky Ověřeno zákazníky tak, aby byla i nadále důvěryhodná pro zákazníky a ti se mohli v bezpečí na základě těchto certifikátů rozhodnout o svých internetových nákupech. Stejně tak je cílem chránit se před napodobováním charakteristických grafických prvků (v rámci widgetu), které by na straně uživatelů mohly vést k riziku záměny.

Podvodné nabídky webu Stovkomat.cz

Podobné podvodné chování se před časem objevilo také na webu Stovkomat.cz, kde bylo umístěno několik nabídek na napsání falešných pozitivních recenzí pro e-shopy. V tomto případě došlo ke stažení všech podezřelých nabídek, a situaci na podobných portálech zatím sledujeme a o konečném rozhodnutí a vyřešení sporu vás budeme informovat.